Menu WCAG
A
A
A
A
Menu
Sadzimy drzewa i krzewy miododajne

Nowe drzewa i krzewy wzbogacą florę Podkarpacia

W ramach zadania pn. „Sadzenie drzew i krzewów miododajnych, sposobem na ochronę bioróżnorodności w województwie podkarpackim” w listopadzie 2024 r. na terenie Gminy Laszki zostało posadzonych 30 sztuk sadzonek drzew miododajnych gatunku lipa i klon jawor oraz 20 sztuk krzewów miododajnych tj. tawuła szara (4 szt.) oraz pęcherznica kalinolistna (16 szt.). Drzewa i krzewy miododajne zostały posadzone w sąsiedztwie nowo wybudowanej oczyszczalni ścieków w Wietlinie Osadzie (dz. nr ewid. 754/92).

Rośliny miododajne nie tylko stanowią ozdobę naszych krajobrazów, ale przede wszystkim są wsparciem dla pszczół, które odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin, a tym samym w produkcji żywności. Dbałość o te pożyteczne owady to dbałość o naszą przyszłość, o zdrową i różnorodną przyrodę.

Nasze województwo od lat stawia na zrównoważony rozwój, dbanie o środowisko naturalne i wspieranie lokalnych ekosystemów. Po raz kolejny realizujemy działania w ramach Kampanii informacyjno-edukacyjnej pod nazwą „Rola pszczół miodnych w zachowaniu bioróżnorodności w rolnictwie”, której jednym z kluczowych zadań jest sadzenie drzew i krzewów miododajnych.
W 2024 roku, przy współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego oraz regionalnymi związkami pszczelarzy przekazano 5 700 sadzonek.

Od 2015 roku na działania w ramach kampanii przeznaczono ok. 850 tysięcy złotych, co pozwoliło na zakupienie i wprowadzenie do środowiska ponad 60 tysięcy roślin miododajnych.
Rośliny miododajne to nie tylko ozdoba naszych krajobrazów. To przede wszystkim wsparcie dla pszczół, które odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin, a tym samym w produkcji żywności. Dbałość o te pożyteczne owady to dbałość o naszą przyszłość, o zdrową i różnorodną przyrodę.

Wspólne sadzenie drzew miododajnych to przede wszystkim, wyraz naszej odpowiedzialności za przyszłe pokolenia.

Podkarpackie