Normalna wielkość czcionki Średnia czcionka Duża czcionka Wysoki kontrast
Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Skrzynka Podawcza RSS Kontakt Mapa strony
Piątek, 22 marca 2019 r.

Wydarzenia

Ostatnie pożegnanie Kawalera Orderu Virtuti Militari por. Stanisława Sawickiego

Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

W dniu 4 marca 2017 r. pożegnaliśmy zasłużonego mieszkańca naszej gminy – porucznika w stanie spoczynku Stanisława Sawickiego.
Pan Sawicki był Kawalerem Orderu Virtuti Militari. Brał udział w walkach o Berlin, gdzie w przededniu kapitulacji Berlina został ciężko ranny i w wieku 19 lat amputowano mu obie nogi. Pomimo tego był bardzo pogodnym i wesołym człowiekiem a dodatkowym jego zajęciem była hodowla gołębi, której z sercem się poświęcał.

Za swoją waleczność został odznaczony następującymi odznaczeniami:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Wojennego Virtuti Militari
  • Krzyż Walecznych
  • Medal za Odrę, Nysę, Bałtyk
  • Medal za Warszawę
  • Medal Za udział w walkach o Berlin
  • Medal Zwycięstwa i Wolności 1945

Ze względu na wiek i słabość organizmu, ostatnie miesiące spędził w Domu Pomocy Społecznej w Wysocku. Zmarł w szpitalu w czwartek 2 marca 2017 r.

Mszę pogrzebową i nabożeństwo żałobne odprawił ks. Bartłomiej Dziepak. Na miejsce spoczynku odprowadziła por. Stanisława Sawickiego wojskowa asysta honorowa 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Jarosławiu oraz poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Laszkach i Szkoły Podstawowej w Laszkach.

W ostatniej drodze towarzyszyła zmarłemu rodzina, najbliżsi, przedstawiciele WKU Jarosław: Komendant WKU ppłk Leszek Przeszłowski oraz kpt Tomasz Mazur. W imieniu dowódcy 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej kpt Andrzej Woźniak. Dowódca kompanii honorowej kpt Artur Prymon oraz przedstawiciele samorządu Gminy Laszki na czele z Wójtem Stanisławem Gonciarzem.

Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie
Przejdź do góry strony