Normalna wielkość czcionki Średnia czcionka Duża czcionka Wysoki kontrast
Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Skrzynka Podawcza RSS Kontakt Mapa strony
Czwartek, 21 marca 2019 r.

Wydarzenia

Uroczystości ku pamięci Poległych Lotników oraz wywiezionych na Syberię, Besarabię i do Kazachstanu

Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

"Potem pokój wypełnił lament,
By za chwilę wypełnić dom cały…
Jak za trumną wyszli wszyscy za bramę,
A kościoły nas krzyżem żegnały…"

W dniu 16 września 2017 r. w Gminie Laszki obchodzono coroczne uroczystości ku czci Poległych w Kampanii wrześniowej 1939 r. lotników oraz ku czci wywiezionych na Syberię i Besarabię w latach 1940 – 1941.

Uroczystą mszę w intencji poległych i wywiezionych mieszkańców Gminy Laszki odprawił w kościele parafialnym w Laszkach Ksiądz prałat Marian Karbowski oraz Ksiądz Proboszcz Henryk Iwanicki. Następnie w uroczystym orszaku wszyscy udali się pod pomnik lotników w centrum wsi Miękisz Stary.

Tu wieniec złożył przewodniczący Rady Gminy – Marek Bawoł a znicze członkowie samorządu sołectwa Miękisz Stary na czele z Sołtys wsi Miękisz Stary – Danuta Paszkiewicz oraz członkowie Rady Sołeckiej: Michałów Józefa, Zdzisław Chrobak i Wiesław Głowacki.

Dnia 12 września 1939 r. w rejonie Radymno – Jaworów – Krakowiec doszło do walki powietrznej między niemieckimi myśliwcami a polskim samolotem bombowym PZL P37 Łoś. Niemieckie myśliwce zestrzeliły polską załogę por. obserwatora Franciszka Kupidłowskiego. Polski bombowiec spadł między Miękiszem Starym a Charytanami. Cała załoga (por. Franciszek Kupidłowski, pilot ppor. Stanisław Sierpiński, strzelcy kpr. Henryk Koniuszewski i kpr. Klemens Mazur) zginęła. W 1979 roku postawiony został pomnik upamiętniający śmierć bohaterskich lotników.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców i zniczy na miejscu prawdopodobnego zestrzelenia samolotu – na Kamionce. Jest to mogiła symboliczna, gdyż do dnia dzisiejszego nie ustalono miejsca pochowania wyżej wymienionych bohaterskich żołnierzy.

Przy pomniku modlitwę odmówił ks. Proboszcz Czesław Grzebień a wieniec i znicze złożyli Wójt Gminy Laszki Stanisław Gonciarz wraz z przedstawicielami Rady Gminy Laszki – Stefanią Szumską, Ireną Miszczyszyn i Bogusławem Kutą oraz Sołtysem Wsi Charytany Wiesław Kokot.

Dalsza część uroczystości odbyła się przed tablicą "Golgota Wschodu Mieszkańców Tej Ziemi" przy Szkole Podstawowej w Wietlinie. Upamiętnia ona tragiczne losy mieszkańców Wietlina i kolonii Dresina, którzy zostali deportowani przez sowieckiego okupanta na Syberię, do Besarabii i Kazachstanu. Na tablicy widnieją nazwiska i imiona deportowanych rodzin. Łącznie w latach 1940-1941 z tych miejscowości deportowano blisko 150 osób. Skazani na tułaczy los nie mieli nawet czasu się spakować. Zabrali tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Była to dla nich najcięższa próba życiowa. Wielu z nich na zawsze pozostało w śniegach Syberii, stepach Kazachstanu. Ci co przeżyli "Golgotę Wschodu" stali się świadkami historii a ich tułaczy los pisany cierpieniem jest przestrogą dla przyszłych pokoleń. Tablica została odsłonięta na budynku szkoły w 2007 roku. Przypomina kolejnym pokoleniom o tragicznym losie ich przodków.

Wieniec pod tablicą złożyli sekretarz Oddziału Sybiraków w Jarosławiu pani Irena Halwa Radny Rady Gminy Laszki Mirosław Nazar, Dyrektor Szkoły W Wietlinie Pani Dorota Czubocha-Zając oraz członkowie samorządu sołectwa Wietlin Krzysztof Kałek, Władysław Czesnak.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńca i zniczy pod krzyżem upamiętniającym wywiezienie mieszkańców dawnej kolonii Dresina. W okresie międzywojennym mieszkało tu 24 rodziny polskich osadników pochodzących z okolic Rzeszowa. 10 lutego 1940 r. 12 rodzin wywieziono na Syberię do obwodu omskiego, miejscowości Biały Jar. Pozostali osadnicy uciekli do Wietlina. Kolonia Dresina została całkowicie zniszczona. 10 lutego 2012 r. w 72. rocznicę deportacji w miejscu nie istniejącej już wioski odsłonięto drewniany krzyż oraz głaz z tablicą pamiątkową dla uczczenia pamięci deportowanych mieszkańców wioski, z której tylko część wróciła z tułaczki i osiedliła się we wsi Wietlin. Na pamiątkowej tablicy wyryte są nazwiska wywiezionych rodzin. Słowa poetki najtrafniej opisują los tych Polaków:

"Potem pokój wypełnił lament,
By za chwilę wypełnić dom cały…
Jak za trumną wyszli wszyscy za bramę,
A kościoły nas krzyżem żegnały…"

Pod pomnikiem modlitwę poprowadził ks. Proboszcz Henryk Iwanicki. Wieniec pod pomnikiem złożyła Pani Janina Adamkiewicz – zesłaniec Sybiru a kwiaty i znicze członkowie rodzin Sybiraków i wywiezionych na Besarabię: Zofia Zięba, Janina Dobrzańska, Michał Bartoszko i Kazimierz Pawełek.

Druga część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej w Laszkach od wprowadzenia Pocztów Sztandarowych i odśpiewania hymnu państwowego. Zaproszonych gości przywitał Dyrektor Szkoły Podstawowej w Laszkach Krzysztof Grela. Najważniejszym punktem drugiej części uroczystości był montaż słowno-muzyczny uczniów gimnazjum i szkoły podstawowej, który był żywą lekcją historii.

Po przedstawieniu, okolicznościowe przemówienia wygłosili: sekretarz Oddziału Sybiraków w Jarosławiu – pani Irena Halwa, świadek historii – Pani Janina Adamkiewicz oraz mjr rez. Zdzisław Niemczycki.

Na zakończenie głos zabrał Wójt Gminy Laszki - Stanisław Gonciarz dziękując wszystkim uczestnikom uroczystości oraz jej organizatorom.

Po zakończeniu uroczystości można było wspólnie powspominać oraz obejrzeć wystawę prac Sybiraczki Pani Antoniny Chorzępa (ur. 2 VI 1922 r. w Miękiszu Nowym – zm. 15 IV 2015 r.). Pani Antoninie największą przyjemność sprawiało malowanie i rysowanie. Większość jej prac pochodzi z okresu zesłania na Sybir. Sama o sobie mówiła: "Potrafiłam ładnie rysować. Jak dotarliśmy na Sybir mieliśmy niewiele. Udało mi się wyprosić od komendanta trochę papieru i ołówek. Zobaczyli, że ładnie rysuję i potem mogłam malować różne rzeczy i za to udało się kupić chleb czy ziemniaki. Potem dostałam zeszyt, w którym robiłam rysunki dla siebie. Przywiozłam go do domu…"

Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie
Przejdź do góry strony