Normalna wielkość czcionki Średnia czcionka Duża czcionka Wysoki kontrast
Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Skrzynka Podawcza RSS Kontakt Mapa strony
Piątek, 22 marca 2019 r.

Wydarzenia

Dzień Sybiraka w Jarosławiu

Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

19 września 2017 r. w Jarosławiu odbyły się uroczystości Dnia Sybiraka. Święto organizowane jest corocznie w rocznicę sowieckiej napaści na Polskę, która nastąpiła 17 września 1939 r. Uroczystości patriotyczno-religijne z tej okazji odbyły się w Kolegiacie Jarosławskiej Organizatorami uroczystości był Związek Sybiraków Oddział Jarosław oraz Burmistrz Miasta Jarosławia.

Wraz z Sybirakami z Gminy Laszki obecna była delegacja samorządowa na czele z wójtem Stanisławem Gonciarzem, Dyrektorem Zespołu Szkół w Laszkach Krzysztofem Grelą i inspektorem Andrzejem Halwą.

Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą św. w intencji zmarłych Sybiraków pozostałych na Syberii i zmarłych w Ojczyźnie oraz żołnierzy, którzy oddali życie na wszystkich frontach świata. Liturgii koncelebrowanej przewodniczył ks. prałat Andrzej Surowiec - archiprezbiter jarosławski, a homilię wygłosił ks. prałat Marian Bocho - proboszcz parafii pw. Bożego Ciała.

Zgromadzonych w kościele w imieniu organizatorów obchodów przywitała Pani Irena Halwa – Sekretarz Związku podkreśliła jak ważna jest pamięć o tej bolesnej i tragicznej w skutkach historii. Pani sekretarz wspomniała o cyklicznych wydarzeniach, które odbywają się w całej Polsce, między innymi Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku. Zachęciła również do odwiedzenia wystawy prac zmarłej Sybiraczki, Antoniny Malik-Chorzępy, pochodzącej z Miękisza Nowego, przygotowanej w biurze Związku.

Druga część uroczystości odbyła się na placu ks. Piotra Skargi, przed Pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej od odegrania hymn u państwowego oraz hymnu Sybiraków. Odczytany został Apel Pamięci, oddana salwa honorowa, a przybyłe delegacje złożyły kwiaty.

Uroczystość uświetniły kompania honorowa WP oraz liczne poczty sztandarowe.

Dodatkowo, w biurze Związku (budynek dawnego kolegium jezuickiego) można było obejrzeć wystawę prac zmarłej Sybiraczki, Antoniny-Malik-Chorzępy. Na uroczystości obecna była jej córka, Teresa.

Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie
Przejdź do góry strony