Normalna wielkość czcionki Średnia czcionka Duża czcionka Wysoki kontrast
Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Skrzynka Podawcza RSS Kontakt Mapa strony
Piątek, 22 marca 2019 r.

Wydarzenia

Kampania społeczna: Mam czas rozmawiać

Zdjęcie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarosławiu informuje, że Krajowe Centrum ds. AIDS w ramach realizacji Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV przygotowało kampanię społeczną o charakterze edukacyjno-profilaktycznym pod hasłem "Mam czas rozmawiać" (#mamczasrozmawiac).
Kampania pod hasłem: #mamczasrozmawiac skierowana jest do rodziny wielopokoleniowej i powstała po to, by stać się inspiracją do podjęcia dialogu międzypokoleniowego o zdrowiu.

Grupą docelową są osoby w różnym wieku i z różnymi doświadczeniami życiowymi, których zakażenie HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową może także dotyczyć.

Celem kampanii jest przypomnienie po raz kolejny, że problem HIV/AIDS może dotyczyć każdego z nas, bez względu na wiek, status społeczny, miejsce zamieszkania, przekonania, czy też płeć. Rodzina ma ogromny wpływ na kształtowanie postaw prozdrowotnych. Zatem to właśnie w rodzinie powinna się rozpocząć edukacja w tym zakresie. Rozmowa o zdrowiu z rodzicami, dziadkami, dziećmi czy wnukami może przynieść korzyści edukacyjne wszystkim ? zarówno młodszym, jak i starszym. Posty na Facebooku, Instagramie oraz wpisy na blogach uświadomią, dlaczego z bliskimi warto i trzeba rozmawiać o wszystkim. Źródłem rzetelnej wiedzy o HIV/AIDS będzie strona http://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl

Inauguracja kampanii odbyła się 17 listopada 2017 r.- w pierwszym dniu Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV, który w tym roku zaplanowany został na 17-24 listopada.

W ramach kampanii przygotowano następujące działania promocyjne:

  • Wyprodukowano spoty telewizyjny i radiowy;
  • Wydrukowano broszurę edukacyjną "Minirozmówki rodzinne";
  • Opracowano projekt graficzny plakatu promującego testowanie w kierunku HIV;
  • Przygotowano informacyjny baner kampanijny
  • Uruchomienie strony internetowej: http://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl

Co roku odnotowujemy w Polsce ok. 1200 zakażeń HIV. Codziennie o zakażeniu dowiadują się średnio trzy osoby. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi poniżej 30 r.ż., ale wzrasta też liczba osób 50+, u których wykrywane jest zakażenie. W 2016 r. w tej grupie wiekowej rozpoznano 94 zakażenia, a do lipca 2017 aż 57.

W Polsce nadal badamy się zbyt rzadko. Jedynie 5% dorosłych przebadało się pod kątem HIV, a 4% wykonywało kiedykolwiek badanie w kierunku zakażeń przenoszonych drogą płciową. W Polsce w roku 2016 w punktach konsultacyjno-diagnostycznych wykonano około 31 tysięcy testów w kierunku HIV. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku wykonano około 17 tysięcy badań. Adresy oraz godziny otwarcia punktów PKD w Polsce dostępne są na stronie http://aids.gov.pl/pkd/

Przejdź do góry strony