Normalna wielkość czcionki Średnia czcionka Duża czcionka Wysoki kontrast
Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Skrzynka Podawcza RSS Kontakt Mapa strony
Piątek, 23 sierpnia 2019 r.

Wydarzenia

Informacja dotycząca wolno biegających psów

W związku z częstymi zgłoszeniami dotyczącymi wolno biegających psów, Wójt Gminy Laszki przypomina mieszkańcom, o obowiązkach właścicieli utrzymujących zwierzęta domowe – wynikających z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt oraz Uchwały w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy.

Każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania. Właściciel psa, ma więc obowiązek zapewnienia mu schronienia przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiającego swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę, a także stały dostęp do wody. Jeśli pies trzymany jest na uwięzi, to uwięź ta nie może powodować u niego urazów ani cierpień oraz musi mu zapewnić możliwość niezbędnego ruchu (nie krótsza niż 3 m).

Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna.

Psy mogą być puszczane luzem tylko na terenie prywatnym pod warunkiem, że teren ten jest ogrodzony w taki sposób, aby pies nie miał możliwości wyjścia, a nieruchomość musi być oznakowana tabliczką z odpowiednim ostrzeżeniem.

Wyprowadzanie psa na smyczy, a psy ras uznawanych za agresywne lub zachowujące się w sposób agresywny – na smyczy w kagańcu oraz wyłącznie przez osoby dorosłe.

Prawo nakłada na właściciela obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie, które powinno nastąpić w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia i być powtarzane każdego roku. Niedopełnienie tego obowiązku jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Niewskazane jest także dokarmianie psów bezpańskich oraz zamykanie ich na terenie swojej nieruchomości. Mieszkańcy, którzy zapewnili wałęsającemu się psu schronienie oraz wyżywienie stają się jego właścicielem.

Przejdź do góry strony