Normalna wielkość czcionki Średnia czcionka Duża czcionka Wysoki kontrast
Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Skrzynka Podawcza RSS Kontakt Mapa strony
Czwartek, 20 czerwca 2019 r.

Wydarzenia

Realizacja projektu Młodzi biegną szybciej, ale starsi lepiej znają drogę

Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Koło Gospodyń Wiejskich w Miękiszu Nowym rozpoczęło realizację projektu "Młodzi biegną szybciej, ale starsi lepiej znają drogę". Zadanie jest współfinansowane ze środków Województwa Podkarpackiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie i jest realizowany wspólnie na terenie 3 gmin (gmina Przeworsk, Przemyśl i Laszki) przez okres 3 miesięcy. Składają się na niego międzypokoleniowe działania aktywizacyjno-integracyjne. Są to:

1. WARSZTATY KULINARNE:

W przeciwieństwie do innych tego typu projektów, odchodzi się w tym działaniu od polskiej tradycyjnej kuchni, którą zwłaszcza seniorzy dobrze znają, a dla osób młodych jest również ciekawsza od codziennej kuchni. Projekt nauczy i przybliży uczestnikom tradycyjne potrawy kuchni różnych zakątków świata. Nauczy komponować potrawy z użyciem nowych przypraw, surowców kulinarnych. Znajomość nowego stylu gotowania uzupełniona zostanie o wiedzę na temat zdrowszego sposobu odżywiania poprzez udział uczestników zadania na wykładzie poświęconym odżywianiu w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. Warsztaty są realizowane w kuchni przy świetlicy wiejskiej w Miękiszu Nowym.

2. WARSZTATY ARTYSTYCZNE:

Warsztaty rękodzieła artystycznego podczas którego seniorzy wraz z dziećmi poznają współczesne techniki zdobnictwa artystycznego. Wiedza ta zostanie wzbogacona o umiejętności z obszaru tradycji i obrzędowości regionu zwłaszcza związanej ze świętem plonów. Są również realizowane w świetlicy w Miękiszu Nowym.

3. WARSZTATY MUZYCZNO – WOKALNE:

Dotyczą przekazania wiedzy z zakresu folkloru regionu w ramach których seniorzy razem z dziećmi mają okazję do kształcenia słuchu, a także posiądą potrzebną wiedzę o sposobie emisji głosu oraz wiadomości dotyczące sposobów śpiewania. Warsztaty są realizowane w świetlicy wiejskiej w Tuchli, oraz na chórze tutejszego kościoła.

Obecnie zakończył się pierwszy miesiąc realizacji projektu. Efektem warsztatów kulinarnych była prezentacja i degustacja dań i przystawek z różnych kuchni świata na wakacyjnym rodzinnym festynie w dniu 22 lipca br. Na zajęciach artystycznych wykonano piękne ozdoby techniką Decoupage na szkle, oraz kwiaty z foamiranu jedwabnego do dekoracji wyrobów z wikliny papierowej. Natomiast na zajęciach muzyczno - wokalnych rozpoczęto realizację przygotowania repertuaru ludowego i kościelnego na lokalne święto plonów, oraz na Gminne Dożynki w Laszkach. Uczestnicy ćwiczą śpiewy wielogłosowe, śpiewy interwałów muzycznych oraz prawidłową emisję głosów.

Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie
Przejdź do góry strony