Normalna wielkość czcionki Średnia czcionka Duża czcionka Wysoki kontrast
Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Skrzynka Podawcza RSS Kontakt Mapa strony
Czwartek, 6 sierpnia 2020 r.

Wydarzenia

Uroczystości Bieg ku czci Poległych Lotników połączone z dniem pamięci wywiezionych na Sybir i Besarabię

Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

W dniu 14 i 15 września 2019 r. w Gminie Laszki obchodziliśmy połączone uroczystości upamiętniające dwa historyczne wydarzenia: Zestrzelenie załogi samolotu bombowego PLZ-37B Łoś nad polami Kamionki (pomiędzy Miękiszem Starym a Charytanami) oraz Dzień Sybiraka i wywiezionych na Besarabię. Uroczystości zostały podzielone na dwa dni. 14 września 2019 r. odbyła się część patriotyczna połączona z symbolicznym biegiem a 15 września 2015 r. na boisku szkolnym przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Miękiszu Starym odbyły się zawody lekkoatletyczne „Ku Czci Poległych Lotników w kampanii wrześniowej 1939 r.”.

12 września 1939 r. – dokładnie 80 lat temu na polach pomiędzy Miękiszem Starym a Charytanami doszło do wydarzenia, które co roku wspominamy i powinniśmy jego tradycję rozpowszechniać wśród najmłodszych naszych obywateli. W 1939 r. w godzinach porannych na niebie pomiędzy wymienionymi wcześniej miejscowościami doszło do zestrzelenia samolotu bombowego PZL-37B Łoś.
Wrzesień to to miesiąc nostalgicznego babiego lata, dojrzewających kasztanów i spotkań z przyjaciółmi w pierwszym dniu szkoły. Ale był również inny wrzesień – Wrzesień 1939 r. – początek II Wojny Światowej. Niemieckie Dywizje zaatakowały Polskę z trzech stron: od północy, zachodu i południa. Zaczęła się trwająca 36 dni wojna obronna Polski. W drugim tygodniu walki dotarły do naszych terenów. Dnia 12 września 1939 r. wojska niemieckie szły od strony Radymna w kierunku obecnego Jaworowa i Krakowca na Ukrainie. To w tym dniu 4 młodych mężczyzn miało do wykonania misję – bombardowanie przejazdu wojsk niemieckich w czasie przeprawy przez San w miejscowości Radymno. Był piękny jesienny poranek, słoneczny i bezchmurny, którego ciszę przerwały wybuchy. To samolot Polskich żołnierzy, którzy po wykonaniu planowanej misji wracali do bazy, został zaatakowany przez niemieckie Messerschmitty. Walka była nierówna – jeden polski samolot i 2 samoloty nieprzyjaciela. W takim starciu i nieprzygotowaniu polskiego samolotu do walki w powietrzu – został zestrzelony. Obniżył lot i zatoczył łuk w kierunku zachodnim rozbijając się o ziemię. Kabina pilotów była roztrzaskana a samolot przełamany na pół – jego części porozrzucane były w okolicy kilkudziesięciu metrów. Zginęła cała załoga, tj.:
- por. Franciszek Kupidłowski,
- pilot ppor. Stanisław Sierpiński,
- kpr. strzelec Henryk Koniuszewski,
- kpr. strzelec Klemens Mazur.

W tym roku obchodziliśmy 80 rocznicę poległych w boju o ojczyznę lotników. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 15:00 mszą świętą w Kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Miękiszu Starym. Mszę koncelebrowali ks. Czesław Grzebień gospodarz miejscowej parafii oraz ks. Piotr Długi – wikariusz w parafii Św. Zofii i Św. Szczepana w Laszkach a przewodniczył ks. Krzysztof Szczygielski – proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Jarosławiu, który wygłosił okolicznościowe kazanie bardzo patriotyczne i wzruszające. W czasie mszy modlono się za poległych lotników oraz za zmarłych i żyjących Sybiraków, wywiezionych na Syberię i Besarabię.

Mszę uświetnili członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K." przebrani w polskie mundury wojskowe z okresu II Wojny Światowej.

Po uroczystej mszy, wszyscy zgromadzeni przemaszerowali przed pamiątkowy skwer przy remizie w Miękiszu Starym. Uroczystości rozpoczęły się od Hymnu narodowego i wciągnięcia flagi na maszt.
Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Miękiszu Starym i Ochotniczej Straży Pożarnej w Miękiszu Starym oraz Poczet Flagowy i posterunek honorowy żołnierzy 14 dywizji artylerii samobieżnej. Na posterunku stali również członkowie stowarzyszenia "X D.O.K." oraz Harcerki ze Szkoły Podstawowej w Wietlinie.
Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, nastąpiło uroczyste otwarcie uroczystości przez Panią Renatę Berezę. Następnie głos zabrać płk. nawig. dr hab. Bogdan Grenda – Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Sztuki Wojennej.
Przywitał wszystkich przybyłych gości a przede wszystkim rodziny poległych lotników.
Po odmówieniu modlitwy przez ks. Krzysztofa Szczygielskiego, nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem.

Wieńce złożyli:
- Przedstawiciel rodziny Klemensa Mazura – Pan Antoni Grabowski i Pan Janusz Mazur.
- Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do Spraw Dialogu Międzynarodowego Pani Anna Schmidt-Rodziewicz.
- Starosta Jarosławski Pan Tadeusz Chrzan w asyście członka zarządu Pana Krzysztofa Cebulaka.

Wiązanki i znicze złożyli:
- Przedstawiciele Związku Sybiraków Oddział w Jarosławiu w składzie: Pani Irena Halwa – Sekretarz Związku Sybiraków Oddział w Jarosławiu, Zofia Zięba, Janina Adamkiewicz, Kazimierz Pawełek, Adam Bednarz.
- Reprezentacja władz samorządowych Gminy Laszki na czele z Wójtem Panem Stanisławem Gonciarzem, Przewodniczącym Rady Gminy Laszki Panem Markiem Bawołem, Radną Gminy Panią Ireną Miszczyszyn, Radnym Gminy Panem Michałem Domszy, pracownikiem Urzędu Gminy w Laszkach Panem Andrzejem Halwą.
- Znicze Pamięci zapalili reprezentanci Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Miękiszu Starym: najmłodsi uczniowie z Oddziału Przedszkolnego – Madzia Kołeczek i Filip Syndyka, którym pomaga najstarszy uczeń Adrian Halejcio z klasy VIII.

Po złożeniu wieńców i zniczy przy symbolicznym skwerze, wszyscy chętni i zaproszeni własnym transportem przemieścili się na pola Kamionki – miejsca zestrzelenia samolotu. Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Miękiszu Starym przebiegła w symbolicznym biegu z flagami i zniczami ze skweru pod pomnik na Kamionce.

Wieniec pod krzyżem na pamiątkowym skwerze złożyli:
- Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anna Schmidt-Rodziewicz.
- Starosta Jarosławski Pan Tadeusz Chrzan w asyście członka zarządu Pana Krzysztofa Cebulaka.

Wiązankę złożyli w imieniu sołectwa Miękisz Stary:

Sołtys – Pani Danuta Paszkiewicz, Pan Zdzisław Chrobak, Pan Marek Fedan, Pan Grzegorz Barylak, Pan Wojciech Bawoł.

Po wydaniu komendy przez Pana płk. Bogdana Grendę nastąpiło oddanie salwy honorowej przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej "X D.O.K." Przemyśl.

Po zakończeniu uroczystości i wspólnym zdjęciu, wszyscy obecni udali się do Szkoły Podstawowej w Miękiszu Starym. Młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Miękiszu Starym przygotowała audycję słowno-muzyczną pod kierownictwem Pani Anny Dziaduś-Halejcio – pani polonistki posiadającej niebywały talent muzyczny.
Po przedstawieniu głos zabrali zaproszeni goście:
- Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pani Anna Schmidt-Rodziewicz.
- Starosta Jarosławski – Pan Tadeusz Chrzan
- Przedstawiciel rodziny Sierpińskich - Pan Grzegorz Pyrć.
- List w imieniu Burmistrza Miasta Biłgoraj odczytał przedstawiciel rodziny Mazur – Pan Leszek Grabowski.
- Przedstawiciel rodziny Mazur – Pan Antoni Grabowski.
- Sekretarz Związku Sybiraków Oddział w Jarosławiu – Pani Irena Halwa.
- Przewodniczący Rady Gminy Laszki – Pan Marek Bawoł.

Za zorganizowanie uroczystości dziękujemy dyrektorowi SP w Miękiszu Starym – Waldemarowi Tomaszewskiemu wraz z gronem nauczycielskim, paniami kucharkami i młodzieżą szkolną, druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Miękiszu Starym i Wietlinie oraz pani Dorocie Gembarowskiej za przygotowanie młodzieży do biegu oraz udział w symbolicznym biegu. Dziękujemy również zaproszonym gościom, zwłaszcza z rodzin poległych lotników, za uświetnienie uroczystości oraz mieszkańcom wsi, którzy przybyli uczcić to pamiętne wydarzenie.

Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie
Przejdź do góry strony