Normalna wielkość czcionki Średnia czcionka Duża czcionka Wysoki kontrast
Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Skrzynka Podawcza RSS Kontakt Mapa strony
Czwartek, 6 sierpnia 2020 r.

Wydarzenia

Ćwiczenia Powiatowego i Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

W dniu 18 września 2019 r. na terenie miejscowości Laszki odbyły się ćwiczenia Powiatowego i Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które miały na celu sprawdzenie procedur działania w czasie prowadzenia akcji ratowniczo-ochronnych z elementami ochrony ludności w sytuacji zagrożenia powodziowego i skażenia wód rzeki Szkło.
Założeniem do ćwiczeń była pogarszająca się sytuacja pogodowa, w wyniku której wystąpiły intensywne opady, co bezpośrednio skutkowało podniesieniem się poziomu wody na rzece Szkło, stwarzając lokalne zagrożenie powodziowe.

Wójt Gminy Laszki wezwał jednostkę OSP KSRG Laszki oraz OSP Miękisz Stary do układania worków z piaskiem w celu podniesienia korony wału. Wystąpił również z wnioskiem do Starosty Jarosławskiego o zabezpieczenie podniesienia korony wału przeciwpowodziowego przez Komendę Powiatową PSP w Jarosławiu. Do działań zostały dodatkowo skierowane jednostki KSRG z terenu powiatu (OSP Duńkowice, OSP Radymno, OSP Szówsko, OSP Mołodycz, OSP Pawłosiów, OSP Wiązownica). Państwowa Straż Pożarna zademonstrowała podwyższanie korony wału przy pomocy rękawa przeciwpowodziowego zbudowanego z PCV i napełnianego wodą.

W związku z tym, że jednym z założeń było pojawienie się substancji ropopochodnej niewiadomego pochodzenia, która może zanieczyścić rzekę San, na której usytuowane jest powierzchniowe ujęcie wody dla miasta Jarosławia, Państwowa Straż Pożarna rozłożyła na rzece Szkło zaporę sorpcyjną, która ma na celu wchłonięcie unoszącej się na powierzchni wody substancji.

Do akcji wkroczyła również Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jarosławiu, która pobrała próbki i przekazała zanieczyszczoną wodę do zbadania.

W ćwiczeniu wziął udział Powiatowy Lekarz Weterynarii w Jarosławiu, który opisał szczegółowo procedurę utylizacji padłych zwierząt.

Ćwiczący przemieścili się na Lotnisko Aeroklubu Ziemi Jarosławskiej, gdzie miały miejsce kolejne epizody ćwiczeń. W rejonie prowadzonych działań doszło do wypadku samochodowego. Rejon zdarzenia zabezpieczała Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu, a pierwszej pomocy poszkodowanym udzielili ratownicy Pogotowia Ratunkowego w Jarosławia oraz ratownicy Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu, którzy musieli rozcinać samochody, żeby dostać się do poszkodowanych. Jak się okazało wypadek był skutkiem ucieczki po podpaleniu samolotu. Dyżurny Stanowiska Kierowania PSP wysłał jednostki OSP KSRG biorące udział w ćwiczeniu do akcji gaśniczej na terenie lotniska.

Ostatnim etapem ćwiczeń było praktyczne udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym. Instruktorzy z PSP i Pogotowia Ratunkowego demonstrowali na fantomach prawidłowe postępowanie z osobami poszkodowanymi. Każdy z uczestniczących w ćwiczeniu mógł zwiększyć swoje umiejętności ratowania życia na stanowiskach z fantomami.

Podsumowania ćwiczeń dokonał zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Jarosławiu bryg. Zygmunt Jasiłek a następnie Starosta Jarosławski – Tadeusz Chrzan. Na zakończenie Wójt Gminy Laszki Stanisław Gonciarz podziękował wszystkim za obecność na ćwiczeniach i za sprawnie prowadzone akcje ratunkowe.

W ćwiczeniu wzięły udział służby:

 1. Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego,
 2. Powiatowy Ośrodek Analizy Danych i Alarmowania,
 3. Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego Gminy Laszki,
 4. Drużyna Wykrywania i Alarmowania Gminy Laszki,
 5. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu,
 6. Siły i środki Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu,
 7. Zespół Ratownictwa Medycznego Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu,
 8. Siły i środki Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Jarosławiu
 9. Ochotnicze Straże Pożarne włączone do KSRG:
  1. Laszki - 439[R]14 GBA Star Man
  2. Duńkowice - 439[R]06 GBA MAN Tgm
  3. Radymno - 439[R]03 GCBA Mercedes Benz Atego
  4. Pawłosiów - 439[R]01 GBA MAN Tgm
  5. Wiązownica - 439[R]22 GBA Iveco Magirus
  6. Szówsko - 439[R]05 GBA MAN Tgm
  7. Mołodycz - 439[R]25 GBA Star 244
 10. OSP Miękisz Stary - 437[R]22 GBA Magirus Deutz
 11. JRG PSP Jarosław:
  1. 451[R]21 GBA Renault Midlum
  2. 431[R]83 Renault Kerax
  3. 430[R]90 SOp Nissan X-Trail
  4. 431[R]90 SLRr SsangYong REXTON
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie
Przejdź do góry strony