Wydarzenia
Program Rodzina 500 plus
Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18. roku życia, nie obowiązuje kryterium dochodowe.
Komu przysługuje wsparcie z programu „Rodzina 500+”?
Świadczenie wychowawcze przysługuje:
- matce lub ojcu;
- opiekunowi faktycznemu dziecka (tj. osobie faktycznie opiekującej się dzieckiem, która wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka)– jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca/opiekuna faktycznego;
- opiekunowi prawnemu dziecka;
- dyrektorowi domu pomocy społecznej
Istotne jest, że w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach – każdy z nich może złożyć wniosek i dostać połowę kwoty przysługującego świadczenia wychowawczego, tj. co do zasady 250 zł miesięcznie.
Składanie wniosków o świadczenie 500+
Wnioski będzie można składać:
od 1 lutego 2021r. drogą elektroniczną można to zrobić w dowolny sposób: przez Internet czyli
E-wniosek, który można złożyć: za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowości elektroniczną oraz portal PUE ZUS
od 1 kwietnia 2021r. drogą tradycyjną w urzędzie lub listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej
Wnioski w wersji papierowej na okres zasiłkowy 2021/2022 dostępne będą w holu głównym Urzędu Gminy Laszki oraz w wersji do pobrania na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/ii-wiadczenie-wychowawcze Wnioski składa się w Ogranie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy. Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego jest całkowicie darmowy, za jego pobranie oraz złożenie nie ma żadnych opłat.
Terminy wypłat świadczenia „500+”
Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku.
W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 do 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku.
Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.
Uwaga! Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.
Brak decyzji w przypadku przyznania świadczenia wychowawczego 500+
Przyznanie świadczenia wychowawczego nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Osoby ubiegające się o świadczenie otrzymają informację o jego przyznaniu na podany we wniosku adres e-mail. Jeśli jednak takiego adresu zabraknie, to informację o przyznaniu świadczenia będzie można odebrać osobiście w organie rozpatrującym wniosek. Co ważne, nieodebranie takiej informacji nie będzie wstrzymywało wypłaty świadczenia z programu „Rodzina 500+”.
Świadczenie wypłacane jest w sposób dogodny dla wnioskodawców, czyli przelewem na konto lub gotówką w kasie Urzędu Gminy Laszki.
Okres, na jaki przyznawane jest świadczenie wychowawcze 500+
Od 2021 r. funkcjonować będzie roczny okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Natomiast rodzice/opiekunowie, którzy nie pobierają świadczenia wychowawczego z programu „Rodzina 500+” w każdej chwili mogą przystąpić do programu składając wniosek.
W przypadku złożenia wniosku w trakcie trwania okresu świadczeniowego, świadczenie wychowawcze jest przyznawane, co do zasady (z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie) od miesiąca złożenia wniosku do końca okresu świadczeniowego.
Odstępstwo od powyższej zasady przyznania prawa do świadczenia wychowawczego od miesiąca złożenia wniosku może dotyczyć np. sytuacji związanej z ustalaniem prawa do świadczenia wychowawczego w przypadku urodzenia dziecka.
W takim przypadku, jeżeli rodzic nowonarodzonego dziecka złoży w ciągu 3 miesięcy, licząc od dnia urodzenia dziecka, wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, prawo do wnioskowanego świadczenia otrzyma z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka.
Zmiany mające wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego
W przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego, w szczególności zmian w sytuacji rodzinnej lub wyjazdu członka rodziny poza granicę RP, osoba otrzymująca świadczenie wychowawcze jest obowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu właściwego wypłacającego świadczenie wychowawcze. Niepoinformowanie organu wypłacającego świadczenie wychowawcze, o zmianach mających wpływ na prawo do tego świadczenia może skutkować koniecznością zwrotu przez osobę uprawnioną nienależnie pobranych świadczeń.
„Rodzina 500 plus” w Unii Europejskiej
Program Rodzina 500 plus jest zgodny z dotychczasową, unijną praktyką koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Jeśli osoba składająca wniosek lub członek wskazanej we wniosku rodziny przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej – w państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, a wyjazd/pobyt ten nie ma charakteru turystycznego, leczniczego lub nie jest związany z podjęciem przez dziecko kształcenia poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, to Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przekaże wniosek wraz z dokumentami w tym z „Oświadczeniem ustalającym państwo właściwe do wypłaty świadczeń rodzinnych w tym świadczenia wychowawczego”, Wojewodzie Podkarpackiemu, w celu jego rozpatrzenia i ustalenia czy nie mają zastosowania unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Ma to na celu uniknięcie niedopuszczalnej w przepisach unijnych sytuacji pobierania przez tą samą osobę podobnych świadczeń w dwóch państwach UE, EOG lub Szwajcarii jednocześnie.
Świadczenie 500+ dla obywateli polskich, zamieszkujących z całą rodziną na terytorium innego państwa UE, EOG, Szwajcarii lub innych państw spoza UE
W przypadku zamieszkania całej rodziny na terytorium innego państwa w odniesieniu do wszystkich świadczeń rodzinnych – również świadczenia wychowawczego 500+, ma zastosowanie wyłącznie ustawodawstwo krajowe tego państwa. Wówczas uprawnienie do świadczeń ustalane jest na podstawie miejsca zamieszkania – niezależnie od tego czy takie prawo istnieje czy nie.
Posiadanie przez obywateli polskich faktycznego miejsca zamieszkania w trakcie pobierania świadczeń (nie mylić z zameldowaniem) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest warunkiem koniecznym do uzyskania prawa do świadczenia wychowawczego z Programu Rodzina 500+ (art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci). Warunek ten jest częściowo zniesiony jedynie w przypadkach, w których znajdują zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i członkowie rodziny zamieszkują, bądź podlegają ubezpieczeniom społecznym w Polsce i innym państwie członkowskich UE, EOG lub Szwajcarii (np. jeden z rodziców i dzieci zamieszkują w Polsce a drugi z rodziców pracuje za granicą).
Akty prawne:
Ustawa z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 924).
Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. (Dz. U 2019 poz. 2407 z późn.zm)
Adres strony do pobrania wniosku: https://www.gov.pl/web/rodzina/ii-wiadczenie-wychowawcze