Normalna wielkość czcionki Średnia czcionka Duża czcionka Wysoki kontrast
Biuletyn Informacji Publicznej Elektroniczna Skrzynka Podawcza RSS Kontakt Mapa strony
Wtorek, 31 stycznia 2023 r.

Wydarzenia

160 rocznica powstania styczniowego

Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

W dniu 23 stycznia 2023 r. z okazji 160 rocznicy powstania styczniowego przedstawiciele Urzędu Gminy Laszki w osobach Wójta Stanisława Gonciarza i Kierownika USC Andrzeja Halwy złożyli wieniec i zapalili znicze na grobie powstańca – Romana Kotziana.
160 lat temu, 22 stycznia 1863 r., Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się Powstanie Styczniowe. Powstanie było największym w XIX w. polskim zrywem narodowym.

Na terenie Gminy Laszki znajdują się groby dwóch powstańców.

  1. Roman KOTZIAN urodził się w 1845 r. - student, potem Sybirak, brał udział w powstaniu styczniowym. Po powstaniu był rachmistrzem dóbr Wysockich należących do rodziny Zamoyskich, zmarł 04.08.1904 r. w Laszkach przeżywszy lat 59. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Laszkach.
  2. Stefan Saryusz hrabia ZAMOJSKI herbu Jelita z Zamościa (właściciel Wysocka i okolic). W powstaniu styczniowym w 1863 r. był Naczelnikiem cywilnym w obwodzie przemyskim. Był też więźniem austriackim. Po powstaniu wieloletni radny powiatowy w Jarosławiu i marszałek powiatu jarosławskiego. Grób znajduje się w krypcie grobowej Zamoyskich kościoła Parafialnego pw. Świętej Zofii i Szczepana w Laszkach.

Wykaz grobów powstańców styczniowych znajduje się na dole artykułu na stronie IPN: https://ipn.gov.pl/pl/upamietnianie/biezaca-dzialalnosc-biu/177631,Obchody-160-rocznicy-Powstania-Styczniowego-1863-2023-Stary-Cmentarz-w-Rzeszowie.html

Przejdź do góry strony